Bilgi Diyarı

Aşağıdaki Kutu ile Sonsuz Bilgi Diyarı'nda İstediğinizi Arayabilirsiniz...

Direktör Ali Bey

  • Okunma : 2555
Direktör Ali Bey Resim

Direktör Ali Bey, Türk tiyatro yazarı (İstanbul 1844-ay.y. 1899). Kapıkethudası Yusuf Cemil Efendi'nin oğlu olan Direktör Ali Bey, Tercüme Odası'ndan yetişip, Varna ve Elazığ mutasarrıflığı, Trabzon valiliği (1890), Karantina İdaresi başkâtipliği (1870) yaptı. Düyunu Umumiye müfettişliğine, bir süre sonra da direktörlüğüne (1894) atandı.

Direktör Ali Bey'in Hayatı

Teodor Kasap tarafından çıkarılan ilk mizah gazetesi Diyojen'in (1869) yazarlarından olan Direktör Ali Bey'in ("Gölge etme başka ihsan istemem" sözü onun çevirisidir) asıl önemi, tiyatro alanındaki çalışmalarından kaynaklanır. Gedikpaşa tiyatrosunda temsiller veren Güllü Agop ve arkadaşlarına yalnızca oyunlar yazmakla yetinmemiş, Ermeni oyunculara düzgün konuşabilmeleri için diksiyon dersleri de vermiş, tiyatronun yönetimine katılmıştır. Oyunlarının dili çağdaşlarınınkinden daha yalındır. Mizah alanındaki ustalığı, güldürü öğesini yakalamasını kolaylaştırmıştır. Devlet memuru olduğu için oyunlarının çoğu Bir Zat imzasıyla basılmıştır.

Direktör Ali Bey'in Eserleri

Başlıca yapıtları: Tosun Ağa (Moliere'den [Georges Dandini] uyarlama, ilk oynanışı 1870. Güllü Agop 1874'de oyunun adını Memiş Ağa'ya çevirerek yeniden oynadı), Ayyar Hamza, (Moliere'den, 1871), Geveze Berber (1873), Letâfet (Flütist Saffet Bey tarafından operet olarak bestelendi; ama sahnelenmedi. Basımı 1899), Evlenmek İster Bir Adam (Paul de Coch'tan çeviri roman, Basımı 1897), Lehçet ül-Hakayık (mizah sözlüğü, 1896), Seyahat Jurnali (yolculuk gözlemleri, 1897).

Direktör Ali Bey Resimleri